Lokalizacja: I piętro budynek główny szpitala
RENTGENOGRAFIA (RTG) – to technika obrazowania , która wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Polega na prześwietleniu określonej części ciała wiązką promieniowania rentgenowskiego. Służy do diagnostyki układu kostno-stawowego oraz narządów klatki piersiowej a w szczególności płuc. Badanie rengenograficzne ma charakter nieinwazyjny.
Na badanie RTG pacjent zgłasza się do Rejestracji Zakładu Radiologii i powinien posiadać:
◦ skierowanie na badanie,
◦ poprzednie wyniki badań,
◦ dokument tożsamości ze zdjęciem
◦ osoby niepełnoletnie – zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem prawnym, u dzieci do lat 16 wymagana jest książeczka zdrowia dziecka.
Przebieg badania
W Pracowni RTG pacjent poproszony jest o odsłonięcie okolicy ciała, która ma być prześwietlana i przyjęcie odpowiedniej pozycji zgodnie z radiologiczną procedurą medyczną. Zdjęcie może być wykonane w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Jest to zależne od obszaru badania i stanu pacjenta. W czasie badania należy przestrzegać wszystkich wskazówek przekazywanych przez technika rtg wykonującego badanie. W zależności od badanego obszaru pacjent może zostać poproszony o zdjęcie biżuterii, obuwia lub ubrania. W trakcie wykonywania zdjęcia pacjent nie powinien się poruszać, ponieważ ma to wpływ na jakość badania.
Przygotowanie do badania
Większość badań nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie mniej jednak do badań wymagających szczególnego przygotowania należą:
◦ zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej,
◦ zdjęcie kręgosłupa lędźwiowego,
◦ zdjęcie stawów krzyżowo – biodrowych,
Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowego , jamy brzusznej i stawów krzyżowo – biodrowych.
W dniu poprzedzającym badanie należy:
◦ zastosować dietę lekkostrawną, bez pokarmów wzdymających,
◦ nie pić napojów gazowanych,
◦ zażyć środek przeczyszczający,
◦ W dniu badania należy zgłosić się rano na czczo i zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
Przygotowanie ma na celu usunięcie zalegającej treści pokarmowej i gazów z jelit, które utrudniają ocenę i opis wykonanego badania
Przeciwwskazania
◦ Badanie RTG ze względu na stosowanie promieni rentgenowskich przeciwwskazane jest u kobiet w trakcie ciąży z uwagi na uszkodzenie rozwijającego się płodu. Kobiety w ciąży powinny mieć wykonane badanie diagnostyczne tylko w przypadku jeżeli wykonanie tego badania po porodzie nie dostarczy informacji klinicznej. W przypadku wykonania badania u kobiety w ciąży medycznej procedury radiologicznej obejmującej obszar brzucha lub miednicy Inspektor Ochrony Radiologicznej niezwłocznie informuje pacjentkę o wynikach oceny, dawki.
Promieniowanie może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka z tego powodu
1. ogranicza się wykonanie badania przy użyciu możliwie najniższego poziomu dawki promieniowania , który zapewnia uzyskanie poprawnego wyniku obrazu,
2. stosuje środki ochrony indywidualnej,
3. wykonuje się analizę zdjęć powtórzonych w celu zminimalizowania ilości ekspozycji powtórzonych.
Data aktualizacji: 24.06.2025