Nie każdy tętniak aorty może być skutecznie zaopatrzony w trakcie jednej operacji. Niektóre tętniaki są tak zbudowane, że wymagają zaplanowania dwóch, a nawet trzech etapów leczenia.
Przypadek naszego pacjenta hospitalizowanego w Oddziale Chirurgii Naczyniowej wymagał takiego właśnie postępowania celem trwałego wyłączenia z krążenia tętniaka aorty brzusznej i dodatkowo tętniaków tętnic biodrowych. Wskazaniem do operacji był duży tętniak tętnicy biodrowej wspólnej prawej.
W sytuacji gdy pacjent oprócz tętniaka aorty ma dodatkowo tętniaki tętnic biodrowych wewnętrznych, należy pacjenta przygotować i wcześniej etapami wyłączyć z krążenia (zembolizować) tętniaki tętnic biodrowych wewnętrznych – najpierw jednej ze stron - po to, aby uchronić pacjenta przed niedokrwieniem miednicy i tzw. chromaniem pośladkowym (bóle pośladków przy chodzeniu).
Pierwsza z zaplanowanych u naszego pacjenta z tętniakami aorty i tętnic biodrowych operacji - embolizacja tętniaka tętnicy biodrowej wewnętrznej prawej odbyła się 16.02.2025r. Operację, podobnie jak kolejne etapy leczenia, przeprowadził operator lek. Wojciech Janczak przy asyście lek. Roberta Kapołki. Jej celem było wykrzepienie tego tętniaka i zabezpieczenie go w ten sposób przed przetrwałym ukrwieniem od naczyń miednicy.
W drugim etapie – 20.03.2025r. odbyła się operacja implantacji stentgraftu aortalno-dwubiodrowego z fiksacją prawej odnogi stentgraftu w tętnicy biodrowej zewnętrznej prawej.
Trzeci etap leczenia wymagał zastosowania dodatkowego rozwidlonego stentgaftu aortalno-biodrowego, który został zwymiarowany specjalnie dla naszego pacjenta. Jest to tak zwany iliac branch, który połączył część główną stentgraftu aortalno-dwubiodrowego (body) z tętnicą biodrową po stronie lewej, umożliwiając prawidłowy napływ krwi do tętnic kończyny dolnej lewej i miednicy. W ten sposób wszystkie tętniaki zostały wyłączone z krążenia, a pacjent ma przywrócony anatomiczny napływ krwi do obu kończyn dolnych i miednicy i jest zabezpieczony przed pęknięciem każdego z tętniaków.