Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu (dalej jako: ,,Szpital”) prowadzi dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych na zasadach określonych przepisami:
- Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
- Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia
- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania
Zasady udostępniania dokumentacji medycznej
Szpital udostępnia dokumentację medyczną:
- pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, osobie upoważnionej przez pacjenta.
- po śmierci pacjenta, dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Dokumentacja medyczna jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia. W przypadku sporu pomiędzy osobami bliskimi o udostępnienie dokumentacji medycznej, zgodę na udostępnienie wyraża sąd na wniosek osoby bliskiej lub osoby wykonującej zawód medyczny. Osoba wykonująca zawód medyczny może wystąpić z wnioskiem do sądu także w przypadku uzasadnionych wątpliwości, czy osoba występująca o udostępnienie dokumentacji lub sprzeciwiająca się jej udostępnieniu, jest osobą bliską. W przypadku gdy pacjent za życia sprzeciwił się udostępnieniu dokumentacji medycznej, sąd na wniosek osoby bliskiej może wyrazić zgodę na udostępnienie dokumentacji medycznej i określić zakres jej udostępnienia, jeżeli jest to niezbędne w celu dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia, z tytułu śmierci pacjenta, dla ochrony życia lub zdrowia osoby bliskiej.
- podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych.
- organom władzy publicznej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom krajowym i wojewódzkim, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te podmioty ich zadań, w szczególności kontroli i nadzoru,
- wojewodom, konsultantom krajowym, jednostkom organizacyjnym podległym lub nadzorowanym przez tego ministra, organom samorządów zawodów medycznych, medycznym towarzystwom naukowym, uczelniom medycznym, instytutom badawczym, specjalistom z poszczególnych dziedzin medycyny, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli i nadzoru.
- ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem.
- uprawnionym na mocy odrębnych ustaw organom i instytucjom, jeżeli badanie zostało przeprowadzone na ich wniosek.
- organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności, w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem.
- podmiotom prowadzącym rejestry usług medycznych, w zakresie niezbędnym do prowadzenia rejestrów.
- zakładom ubezpieczeń, za zgodą pacjenta.
- komisjom lekarskim podległym ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, wojskowym komisjom lekarskim oraz komisjom lekarskim Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencji Wywiadu, podległym właściwych Agencji.
- lekarzowi, pielęgniarce lub położnej, w związku z prowadzeniem procedury oceniającej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o akredytacji w ochronie zdrowia, w zakresie niezbędnym do jej przeprowadzenia.
- wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, w zakresie prowadzonego postępowania.
- spadkobiercom w zakresie prowadzonego postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.
- osobom wykonującym czynności kontrolne na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, w zakresie niezbędnym do ich przeprowadzenia.
- członkom zespołów kontroli zakażeń szpitalnych, w zakresie niezbędnym do wykonywania ich zadań.
Dokumentacja medyczna może być udostępniona także szkole wyższej lub instytutowi badawczemu do wykorzystania w celach naukowych, bez ujawniania nazwiska i innych danych umożliwiających identyfikację osoby, której dokumentacja dotyczy.
Udostępnianie dokumentacji medycznej pacjenta, organom i podmiotom uprawnionym, następuje na podstawie decyzji Zarządu Spółki.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
- do wglądu w siedzibie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.
- poprzez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku
- przez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej
- na informatycznym nośniku danych
W celu otrzymania kopii, wyciągu, odpisu dokumentacji medycznej pacjent, jego przedstawiciel ustawowy, osoba upoważniona przez pacjenta, osoba bliska składa do Szpitala ,,Wniosek o wydanie kopii, wyciągu, odpisu dokumentacji medycznej”.
Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej może zostać złożony:
- w Kancelarii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. (parter budynku szpitala pokój nr 6) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00 tel. 48 361 39 06
- w Archiwum Zakładowym (parter budynku, pokój za bufetem) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00 tel. 48 361 35 59, 48 361 48 26
- jeżeli pacjent był leczony ambulatoryjnie – w Biurze Obsługi Pacjenta (parter budynku szpitala) w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. od 7:30 do 14:00, a w czwartki w godz. 7:30 - 15:00, tel. 48 361 38 98
- jeżeli pacjent był leczony w oddziale szpitalnym, w rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, od poniedziałku do piątku w godz. 8-17 (pierwsze piętro), tel. 48 361 32 06/ 32 07
- za pośrednictwem poczty na adres Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o., ul. Juliana Aleksandrowicza 5, 26-617 Radom
W przypadku wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej składanych bez osobistego kontaktu z pracownikami szpitala i w formie innej niż pisemna (np. na adres elektronicznej skrzynki mailowej) udostępnienie dokumentacji medycznej jest możliwe pod warunkiem osobistego odbioru lub wysłania przesyłki poleconej na adres wnioskodawcy ujawniony w dokumentacji medycznej.
Zasady odpłatności
Od 4 maja 2019 roku udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu jest bezpłatne. Zasada ta dotyczy tylko pierwszej kopii. Normalizuje to ustawa o prawach pacjenta.
Za udostępnienie dokumentacji medycznej:
- poprzez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku
- na informatycznym nośniku danych w przypadku wyników badań obrazowych w postaci elektronicznej Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. pobiera opłatę, której wysokość nie przekracza wskaźników określonych w art. 28 ustawy z dnia 6 listopada 2006 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej określa cennik usług Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.
Opłatę za udostępnienie dokumentacji medycznej można uiścić w:
- Kasie Głównej Szpitala (parter pok. 53) w godzinach od 7.30-14.50, tel. 48 361 30 08
- Kasie w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej (I piętro) w godzinach od 8.00-17.00, tel.. 48 361 32 06, 48 361 32 07
- Rejestracji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (I piętro) 48 361 31 81, 48 361 31 83
lub dokonać przelew na konto Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.
Bank Pekao S.A. Radom 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548
z dopiskiem ,,opłata za dokumentacją medyczną i nr faktury”