Badania wykonuje się w Pracowni AF w środy w godz. 8.00-14.00
Rejestracja - 48 361 36 00
Lekarz wykonujący: Małgorzata Szmit
W Pracowni AF wykonujemy zdjęcia kolorowe, angiografię fuoresceinową dna oczu. Angiografia fluoresceinowa to badanie polegające na wykonaniu serii fotografii dna oka po dożylnym podaniu środka cieniującego (fluoresceiny). Badanie pozwala na uwidocznienie krążenia w naczyniach siatkówki i pośrednio błony naczyniowej oraz umożliwia ocenę stanu nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyń krwionośnych siatkówki, które nie są widoczne w trakcie wziernikowania dna oka.
Wskazaniem do wykonania angiografii fluoresceinowej są: choroby nabyte plamki, dziedziczne dystrofie dna oka, guzy siatkówki i naczyniówki, choroby nerwu wzrokowego, choroby zapalne siatkówki i naczyniówki, choroby naczyniowe siatkówki tj. zatory naczyń siatkówki, zakrzepy naczyń siatkówki retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa, choroby hematologiczne, makrotętniaki, naczyniaki siatkówki, teleangiektazje naczyniowe.
Informacje dla Pacjenta:
Pacjent zgłasza się na badanie z zaświadczeniem od lekarza rodzinnego o braku p/wsk do wykonania badania. Przed wykonaniem badania należy zjeść lekki posiłek na godzinę przed badaniem oraz zażyć wszystkie dotychczas przyjmowane leki, nie pić alkoholu w przeddzień i w dniu badania. W związku z nieostrym widzeniem oraz nadwrażliwością na światło po podaniu kropli rozszerzających źrenice wskazane jest zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, wskazane aby pacjent przybył na badanie z osoba towarzyszącą oraz, aby nie prowadził samochodu. Po wykonaniu badania:występuje zażółcenie powłok skórnych i moczu utrzymujące się przez kilkanaście godzin: należy pić dużo płynów w celu szybszego wypłukania kontrastu z organizmu: nie należy spożywać alkoholu przez 24 godz. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych jak np. wymioty, świąd skóry, wysypka należy zgłosić się na SOR. W ciągu 3-4 dni po podaniu kontrastu nie powinno się wykonywać badania krwi I moczu bo wyniki mogą wyjść nieprawidłowe.