Lokalizacja: I piętro budynek główny szpitala
Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem obrazowym wykonywanym przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Polega na wykonaniu serii zdjęć badanej okolicy anatomicznej w wielu płaszczyznach. Dostarcza szczegołowych obrazów wnętrza ciała. Służy do diagnostyki kości, tkanek miękkich oraz do wykonania badań angiograficznych.
Przygotowanie do badania:
- Osoby stale przyjmujące leki, powinny je zażyć w dniu badania o stałej porze. W przypadku zażywania leków na cukrzycę należy kontynuować normalne przyjmowanie leku,
- w przypadku pacjentów z chorobami tarczycy wymagany jest wynik badania poziomuTSH – ważne 30 dni. W przypadku nieprawidłowości w wyniku wymagane jest zaświadczenie od lekarza specjalisty o braku przeciwskazań do podania jodowych środków kontrastowych,
- w przypadku badania z kontrastem wymagany jest wynik badania poziomu kreatyniny we krwi- ważny 90 dni, w przypadku choroby nerek lub pacjentów hospitalizowanych wynik kreatyniny ważny 7 dni,
- w dniu badania należy nie przyjmować pokarmów stałych 2 godziny przed badaniem,
- w przypadku badań TK jamy brzusznej zalecane jest wypicie 0,5 l wody (2 szklanki) 30 min przed godziną badania, należy pamietać o prawidłowym nawodnieniu w dniu poprzedzającym badanie i w dniu badania.
W dniu badania należy zgłosić się do Rejestracji Zakładu Radiologii 20 min. przed planowanym terminem w celu rejestracji i zabrać ze sobą: skierowanie na badanie lub kod e-skierowania, dokument tożsamości ze zdjęciem, wyniki poprzednich badań, okulary - osoby ze słabym wzrokiem (w celu wypełnienia ankiety), butelkę wody niegazowanej.
- Osoby niepełnoletnie zgłaszają się na badanie z rodzicem lub opiekunem prawnym, u dzieci do lat 16 wymagana jest książeczka zdrowia.
- Przed badaniem należy zapoznać się z treścią ankiety i zgody na badanie i wypełnić formularz ( dostępny w holu przy pracowni TK).
Przebieg badania
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba odsłonić badaną okolicę ciała, usunąć wszelkie metalowe elementy, które znajdują się w w zakresie badania. Pacjent zostanie poproszony o położenie się na stole aparatu tomograficznego w odpowiedniej pozycji, zgodnie ze zleconą radiologiczną procedurą medyczną. Stół w czasie badanie będzie się przesuwał. Jeżeli badane ma być wykonane z użyciem środka kontrastującego w dniu badania pacjent ma zakładany wenflon, przez który podawany jest kontrast. W trakcie wykonywania TK pacjent nie może poruszać się oraz przestrzegać wszystkich wskazówek i poleceń przekazywanych przez technika rtg, ponieważ ma to wpływ na jakość badania. Badanie TK może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od rodzaju badania. Po wykonaniu badania z kontrastem należy pozostać pod opieka personelu medycznego przez 30 minut. Kierowcy nie powinni prowadzić pojazdu przez godzinę. Wskazane jest spożycie większej ilości płynów (ok. 2,5 litra), w celu wypłukania kontrastu z organizmu.
Przeciwwskazania
Badanie tomografii komputerowej ze względu na stosowanie promieniowania rentgenowskiego przeciwwskazane jest u kobiet w ciąży, z uwagi na ryzyko narażenia płodu na promieniowanie. Kobiety w ciąży powinny mieć wykonane badanie diagnostyczne tylko w przypadku jeżeli wykonanie tego badania po porodzie nie dostarczy informacji klinicznej. W sytuacji wykonania badania u kobiety w ciąży medycznej procedury radiologicznej obejmującej obszar brzucha lub miednicy Inspektor Ochrony Radiologicznej niezwłocznie informuje pacjentkę o wynikach oceny, dawki. W celu ochrony kobiet w ciąży przed promieniowaniem jonizującym zaleca się wykonanie badania TK do 10 dnia cyklu w celu uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku niewykrytej, wczesnej ciąży.
Zdarzenia niepożądane
Badanie TK jest bezpieczne dla pacjenta, możliwość wystąpienia powikłań jest niewielka. Najważniejszym efektem ubocznym badania jest narażenie na promieniowanie jonizujące, które może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka z tego powodu:
- ogranicza się wykonanie badania przy użyciu możliwie najniższego poziomu dawki promieniowania, który zapewnia uzyskanie poprawnego wyniku obrazu,
- stosuje się środki ochrony indywidualnej,
W przypadku badań TK ze środkiem kontrastowym może dojść do zdarzeń niepożądanych:
- wynaczynienie środka kontrastującego poza żyłę, które objawia się np. bólem i obrzękiem w miejscu wkucia.
- reakcje uboczne po podaniu kontrastu (np. nudności, wymioty, pokrzywka, skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia, drgawki, wstrząs, zatrzymanie krążenia).
Data aktualizacji: 24.06.2025