𝐓𝐞̨𝐭𝐧𝐢𝐚𝐤 𝐚𝐨𝐫𝐭𝐲 𝐛𝐫𝐳𝐮𝐬𝐳𝐧𝐞𝐣 to poważne schorzenie, którego pęknięcie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Leczeniem tętniaków aorty w naszym szpitalu zajmują się chirurdzy naczyniowi.
- Nasz pacjent jeszcze dwa tygodnie temu nie wiedział, że ma tętniaka aorty - opowiada kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu, Renata Florek-Szymańska. - Obecnie jest już po operacji wszczepienia stentgraftu aortalno-dwubiodrowego, która wyłączyła tętniaka z krążenia, zapobiegając jego pęknięciu w przyszłości.
Operacja została przeprowadzona na sali hybrydowej i ze względu na rodzaj tętniaka - workowaty - odbyła się w trybie przyspieszonym, ponieważ tętniaki o takiej budowie są obarczone wyższym ryzykiem pęknięcia. Po zabiegu pacjent będzie miał „na pamiątkę” jedynie dwie małe blizny w pachwinach o długości około 4 cm każda.
Ryzyko wystąpienia tętniaka aorty brzusznej dotyczy głównie mężczyzn, jednak chorują na niego także kobiety. Pierwszą operację wszczepienia stentgraftu z powodu tętniaka aorty zespół oddziału chirurgii naczyniowej wykonał kilka miesięcy temu u pacjentki, która obecnie pozostaje pod kontrolą ambulatoryjną naszego ośrodka.
Najbardziej dostępnym badaniem, które pozwala wykryć obecność poszerzenia aorty lub tętniaka, jest USG jamy brzusznej. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek patologii aorty w badaniu USG należy zgłosić się do chirurga naczyniowego z wynikiem badania w celu rozszerzenia diagnostyki.
Dla przypomnienia - Oddział Chirurgii Naczyniowej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu działa od 1 lipca 2024 roku i w tym czasie udało się pomóc już kilkuset pacjentom zarówno w ramach pracy oddziału, jak i poradni. Trafiają do nas pacjenci nie tylko z Radomia, ale również z Warszawy, południowej części województwa mazowieckiego oraz województw ościennych.