To wyjątkowa chwila w historii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu - Ośrodek Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych został oficjalnie otwarty. Nadzór merytoryczny, organizacyjny i logistyczny nad Ośrodkiem prowadzi prof. Leszek Markuszewski - wybitny kardiolog, diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny sportowej, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego. Ta nowo powstała jednostka ma służyć pacjentom i być najlepszym miejscem dydaktycznym dla przyszłych lekarzy. Fotorelacja z wydarzenia tutaj.
- To wielkie święto flagowego szpitala południowej części Mazowsza, bowiem otwieramy Ośrodek, w którym nowoczesna diagnostyka i terapia poprzez integrację struktur oddziałowych będzie wpływała na lepszą opiekę nad pacjentem, bo o to właśnie nam chodzi. Półtora roku temu prowadziliśmy intensywne konsultacje z zarządem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w kontekście powołania takiego Ośrodka, który przybliżyłby najlepszą i najbardziej efektywną medycynę pacjentom naszego szpitala. I oto dziś jest efekt tej wspólnej pracy – powiedział prof. Leszek Markuszewski, szef Ośrodka.
Ośrodek Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych łączy w sobie sześć oddziałów: wewnętrzny I i II, reumatologię, kardiochirurgię, kardiologię i pulmonologię z onkologią pulmonologiczną oraz pracownię endoskopii i poradnie: endokrynologiczną, diabetologiczną, kardiologiczną, reumatologiczną, interdyscyplinarnego leczenia osteoporozy, chorób płuc i gruźlicy, kardiochirurgiczną i gastroeneterologiczną.
- To miejsce jest dedykowane chorym, najbardziej potrzebującym pacjentom specjalistycznego medycyny, ale również przyszłym lekarzom, a obecnie Wydziału Lekarskiego radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Z ogromną radością podjąłem się tworzenia i kierowania tym Ośrodkiem wiedząc, że będę pracować zarówno z jednej strony ze znakomitym menedżerem, jakim jest pan prezes Tomasz Skura i jego najbliżsi pracownicy, z drugiej zaś strony młodymi zdolnymi, a także doświadczonymi już lekarzami, pracującymi w poszczególnych oddziałach. Z przyjemnością postrzegam twórczą i bardzo merytoryczną pracę zespołów pielęgniarskich i personelu pomocniczego. Pragnę podkreślić, że w Radomiu jest dobra medycyna. Radom zasługuje na medycynę kliniczną najwyższych lotów budową w oparciu o szpital i Wydział Lekarski - wyjaśnił kierownik Ośrodka.
Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Rafała Rajkowskiego, członka zarządu województwa mazowieckiego, który nie krył zadowolenia z otwarcia Ośrodka w mazowieckim szpitalu w Radomiu.
- To najlepsza lokalizacja dla tego typu inicjatywy. Tu są najlepsi lekarze i pielęgniarki oraz nowoczesny sprzęt, choćby niedawno powstała sala hybrydowa, której nie ma żaden szpital w naszym regionie. Z tego zaplecza będą korzystać nie tylko pacjenci, ale również przyszli medycy. Cieszę się, że Ośrodkiem kieruje prof. Leszek Markuszewski, to gwarantuje najwyższy poziom i sukces tego przedsięwzięcia – powiedział wicemarszałek Rajkowski.
Słowa uznania, gratulacje i nadzieje i przekonanie o sukcesie wyraziła również Bożena Żelazowska, radna sejmiku województwa mazowieckiego.
- To nowy krok w kierunku medycyny, byśmy bardziej dbali o naszych mieszkańców. Cieszę się, że wodzem tego przedsięwzięcia jest płk prof. Leszek Markuszewski. To uznany w środowisku medycznym profesor, ale również szanowany i ceniony przez kombatantów lekarz, który od lat organizował i organizuje najlepsze rozwiązania w systemie opieki nad kombatantami, za co mu bardzo dziękuję. Jestem przekonana, że ten Ośrodek będzie dynamicznie rozwijał się i służył naszym pacjentom.
Słowa uznania, gratulacje i nadzieje na sukces wyraził również Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA.
- Jest to dla mnie podwójna radość, ponieważ Ziemia Radomska jest mi znana prawie od pół wieku, bo tutaj się urodziłem. Znam prof. Markuszewskiego od 30. lat. I cieszę się, że przyszła tu osoba, która wkładając w to przedsięwzięcie swoje ogromne kompetencje i wiedzę oraz ogromne serce jak na znakomitego kardiologa przystało, poprowadzi ten Ośrodek z najwyższym sukcesem. Jestem przekonany, że Ośrodek stanie się najlepszym miejscem i bazą dla dydaktyki studentów medycyny kierunku lekarskiego UHT.
Nowo powstała jednostka zajmie się pacjentami cierpiącymi m.in. na choroby układu krążenia, cukrzycę, różnego rodzaju patologie metaboliczne, otyłość. To choroby zbierające duże żniwo w Polsce, ale także i na świecie. Chorzy będą leczeni kompleksowo dzięki wewnętrznej komunikacji i współpracy między oddziałami.
- Jeśli jest właściwa komunikacja między oddziałami, poradniami i pracowniami, jeśli jest odpowiednia wiedza o pacjencie, jeśli jest szybka diagnostyka, wtedy zyskuje pacjent. Krócej przebywa w szpitalu. To też lepsze wykorzystanie bazy łóżkowej. To także lepsze postrzeganie szpitala na tle lecznic działających na terenie Polski – wyjaśnił prof. Markuszewski.
Jak wyjaśniał Krzysztof Zając, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, powołanie do życia Ośrodka to inwestycja również w rozwój i edukację młodych lekarzy, który pozwoli uniknąć w przyszłości postępującego braku kadry medycznej.
- Półtora roku temu postanowiliśmy realizować trochę inną wizję szpitala. Zaczęliśmy inwestować w kadry, a więc mamy Szpitalny Kliniczny Oddział Neurochirurgii, w którym pracuje prof. Zbigniew Kotwica, Oddział Hematologiczny, w którym pracuje znany prof. Kazimierz Sułek, następnie prof. Adam Kobayashi, a teraz mamy prof. Leszka Markuszewskiego, który stworzyć m.in. zaplecze dla Wydziału Lekarskiego radomskiej uczelni. Chodzi o wykształcenie sobie kadr. To ważne, bo w przyszłości może zabraknąć lekarzy. Nie możemy do tego dopuścić. Ośrodek to inwestycja w przyszłość.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia, Bożena Żelazowska, radna sejmiku województwa mazowieckiego, Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA oraz zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego dr Anna Bauman-Popczyk, Krzysztof Zając, wiceprezes szpitala, Łukasz Skrzeczyński, wiceprezes szpitala, Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka lecznicy, insp. Kamil Borkowski, zastępca p.o. komendanta Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej oraz personel medyczny szpitala.