W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu funkcjonuje Zespół Transportu Sanitarnego. Pracują w nim kierowcy karetek, sanitariusze i ratownicy medyczni, którzy każdego dnia przewożą pacjentów z naszego szpitala do innych placówek medycznych lub po prostu odwożą do domów pokonując niejednokrotnie kilkaset kilometrów.
W tym momencie ZTS korzysta z czterech karetek transportowych, które są bardzo wyeksploatowane, na licznikach mają przejechanych ponad kilkaset tysięcy kilometrów.
- Są to sprawne ambulanse, wyposażone w nosze, krzesło kardiologiczne, butle z tlenem. Jednak by zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo przewożonych pacjentów i personelu, musimy mieć nowe karetki - przekonuje Łukasz Woźniak, kierownik Zespołu Transportu Sanitarnego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
O tym, że karetki transportowe w największym na południu Mazowsza szpitalu, są niezwykle potrzebne, nie trzeba nikogo przekonywać. Ich wielkie znaczenia dało się poznać choćby w trakcie pierwszej fali epidemii koronawirusa, kiedy to relokowano pacjentów z naszej placówki do innych szpitali, ale jak tłumaczy Łukasz Woźniak, pojazdy te są potrzebne bez względu na to, czy jest epidemia czy jej nie ma:
- Każdego dnia transportujemy ok. 40 pacjentów. Są to głównie mieszkańcy regionu radomskiego. Średnio nasze karetki pokonują ok. 50 km w jedną stronę. Ale zdarzają się też znacznie dłuższe trasy jak np. na Ukrainę czy do Szczecina. To jest uzależnione od tego, skąd jest dany pacjent.
Dlatego szpital na Józefowie potrzebuje nowych karetek transportowych. W związku tym zachęcamy Państwa do głosowania na projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pod hasłem „Doposażenie szpitala w dwa ambulanse transportowe”, który opiewa na prawie pół miliona złotych.
- Potrzebujemy dwóch nowych standardowych karetek transportowych wyposażonych w nosze, krzesełko kardiologiczne, butle tlenowe. Dzięki nim będziemy mogli zapewnić naszym pacjentom większy komfort podczas podróży. Są to osoby po różnego rodzaju operacjach. Chcemy, by ten czas jazdy nie sprawiał im dodatkowego stresu, dyskomfortu czy po prostu bólu. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo. Jeśli wysyłamy karetkę z pacjentem w długą drogę, chcemy by i pacjent i nasi ratownicy dojechali bezpiecznie do celu. W tym momencie, dysponując pojazdami, które na licznikach mają już przejechanych ponad 400 tys. km, obawy przed ewentualną awarią na trasie są duże. Chcemy tego uniknąć – wyjaśnia kierownik ZTS w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza rozpocznie się 26 października i potrwa do 16 listopada wyłącznie internetowo (za pośrednictwem platformy internetowej lub w siedzibie urzędu, lub w jego delegaturach). Każdy mieszkaniec Mazowsza może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.