W sobotę 27 maja diagności laboratoryjni mają swoje święto. Z tej okazji Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu organizuje wyjątkową akcję – w poniedziałek 29 maja chętni pacjenci będą mogli wykonać badanie polegające na oznaczeniu stężenia homocysteiny we krwi za darmo! Diagności laboratoryjni przegotowali 100 takich badań. Akcja potrwa do wyczerpania tego limitu. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.
Każdego roku w dniu 27 maja obchodzimy dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Ponieważ w tym roku powyższe święto przypada w sobotę - świętować będziemy wraz Zespołem Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu w poniedziałek 29 maja 2023 roku od godziny 08:00. Diagności laboratoryjni przygotowali z okazji swojego święta 100 darmowych badań dla pacjentów. W tym roku badać będziemy stężenie homocysteiny we krwi.
Homocysteina jest aminokwasem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Jego zwiększone stężenie może pojawić się w wyniku genetycznie uwarunkowanych zaburzeń metabolizmu, niedoborów witaminowych, w przebiegu innych chorób lub podczas przyjmowania niektórych leków. Podwyższony poziom homocysteiny w osoczu stanowi czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Homocysteina, której stężenie we krwi przekroczyło wartości referencyjne, jest aminokwasem o niekorzystnym działaniu na naczynia krwionośne człowieka. Zaburza ona funkcję śródbłonka – warstwy komórek wyścielającej naczynia krwionośne od wewnątrz, ponadto nasila aktywację procesów zakrzepowych w nich zachodzących oraz stres oksydacyjny, co promuje powstawanie dalszych uszkodzeń.
Działania te razem wzięte prowadzą do nasilenia miażdżycy naczyń, a co za tym idzie sprzyjają występowaniu chorób takich jak:
- choroba wieńcowa,
- zawały serca,
- przewlekłe i ostre niedokrwienia kończyn,
- przewlekła niedostateczność krążenia mózgowego,
- udary mózgu.
Zapraszamy serdecznie na badania i świętowania Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.
Dzień Diagnosty Laboratoryjnego jest obchodzony co roku od momentu utworzenia tego zawodu w 2001 roku. O tym, jak ważna jest praca diagnosty laboratoryjnego w procesie leczenia i profilaktyki medycznej świadczy fakt, że ok. 70% decyzji lekarskich opartych jest na wynikach badań wykonywanych właśnie przez diagnostów laboratoryjnych. To dzięki ich pracy można wychwycić chorobę, określić jej stadium, dostosować terapię i po jakimś czasie ocenić jej efekty.