Kierownik Oddziału: dr n. med. Małgorzata Stolarek - lekarz chorób wewnętrznych, specjalista onkologii klinicznej, specjalista chemioterapii nowotworów
tel: Sekretariat 48 361-38-32
Kierownik Zespołu Pielęgniarskiego: mgr Monika Grzyb - specjalistka pielęgniarstwa onkologicznego
tel. 48 361-49-17
Gabinet lekarski: 48 361-38-34
Dyżurka pielęgniarek: 48 361-38-28
Zespół lekarski:
1. Alina Czerwonko, specjalista chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej
2. Beata Głodek-Sutek, specjalista chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej
3. Natalia Kania, specjalista onkologii klinicznej
4. Barbara Kołodziej, specjalista onkologii klinicznej
5. Izabela Nankiewicz-Mikusek, specjalista onkologii klinicznej
6. Alina Songin, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chemioterapii nowotworów i onkologii klinicznej
7. Karina Wieczorska, specjalista onkologii klinicznej
PROGRAM EDUKACYJNY
Liczba łóżek: 25
Lokalizacja: VII piętro budynek główny szpitala
Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz z rozpoznaną chorobą nowotworową mogą być diagnozowani w ramach Klinicznego Oddziału Onkologii Ogólnej, Poradni Onkologicznej. W ramach Poradni prowadzona jest również diagnostyka w ramach kart DILO.
Poradnia Onkologiczna zlokalizowana jest na parterze. W Poradni Onkologicznej pacjenci przyjmowani są w dni robocze w godz. od 8.00-15.00. Pacjenci przyjmowani są bez skierowań.
Do Oddziału Onkologii Ogólnej przyjmowani są pacjenci ze skierowaniami z Poradni Onkologicznej, Poradni Lekarzy Rodzinnych, Poradni Specjalistycznych, Lekarzy Dyżurnych SOR oraz na podstawie skierowań wystawionych przez Konsylium w ramach karty DILO.
W Oddziale Onkologii Ogólnej prowadzona jest diagnostyka i leczenie onkologiczne. Leczenie prowadzone jest przy użyciu środków cytostatycznych zarówno w ramach standardowej chemioterapii, jak również w ramach programów terapeutycznych. Wlewy cytostatyków prowadzone są w ramach miejsc dziennego pobytu w Oddziale Onkologii Ogólnej.
W Oddziale Onkologii Ogólnej wykonywane są następujące procedury medyczne:
- diagnostyka nowotworów: ustalenie rozpoznania, określenie stopnia zaawansowania wg TNM,
- pobieranie materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych: wykonywanie biopsji cienko i gruboigłowych, biopsje szpiku: aspiracyjne i trepanobiopsje, pobieranie materiału do badań cytologicznych drogą nakłucia jam ciała (jama opłucnowa, otrzewna),
- leczenie nowotworów cytostatykami zgodnie z przyjętymi standardami,
- leczenie w ramach programów terapeutycznych,
- podawanie chemioterapii drogą dożylną, doustną oraz poprzez porty naczyniowe,
- prowadzenie leczenia wspomagającego: leczenie gorączki neutropenicznej (profilaktyka pierwotna i wtórna), leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi: KKCz, KKP, albuminy, osocze, immunoglobuliny, leczenie przeciwbólowe,
- planowanie i prowadzenie leczenia skojarzonego w ramach zespołu wielodyscyplinarnego,
- konsultacje onkologiczne dla oddziałów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. i innych placówek medycznych,
- konsultacje i terapia psychologiczna dla pacjentów i ich rodzin.
Zapleczem diagnostycznym dla Oddziału i Poradni są:
- Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej z możliwością wykonania: CT, AMRI, MMGR, USG,
- Zakład Patomorfologii,
- Pracownia Scyntygrafii Bródnowskie Centrum Specjalistyczne w Warszawie ul. Kondratowicza 8,
- Pracownię PET – CT zgodnie z preferencjami pacjenta.
Oddział i Poradnia pełnią rolę placówki konsultacyjnej onkologicznej dla innych oddziałów szpitalnych. Pacjenci otrzymują kompleksowa opiekę medyczną, w razie konieczności kierowani są do placówek o wyższym poziomie referencyjności. Kliniczny Oddział Onkologii Ogólnej współpracuje z: Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie, Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Chorób Wątroby w Warszawie, Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej w Warszawie, Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, Instytutem i Kliniką Hematologii w Warszawie, Kliniką Hematologii w Lublinie, Radomskim Centrum Onkologii. Pacjenci wymagający leczenia radioterapią kierowani są, po uprzedniej konsultacji i uzgodnieniu terminu do Radomskiego Centrum Onkologii lub Kliniki Radioterapii WIM w Warszawie. Konsultacje radioterapeutyczne przeprowadzane są jeden raz w tygodniu w środę od godz. 12.00.
Konsylia onkologiczne w ramach karty DILO odbywają się w środy od godz. 11.00 na parterze tutejszego Szpitala.
Pacjenci z nowotworami płuc diagnozowani są i leczeni w Oddziale Pulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej oraz w Poradni Onkologicznej.
Pacjenci zdyskwalifikowani od leczenia przyczynowego na leczenie objawowe kierowani są do Oddziału Paliatywnego w Zwoleniu lub do hospicjów domowych.
Wysokospecjalistyczne zaplecze diagnostyczne, wykształcona kadra medyczna umożliwia realizację zadań związanych z prowadzeniem specjalizacji z onkologii klinicznej. Oddział Onkologii Ogólnej wpisany jest na listę Ministra Zdrowia jako jednostka uprawniona do prowadzenia specjalizacji z zakresu onkologii klinicznej - 6 miejsc.
Data aktualizacji: 31.03.2025