Maksymilian.chirurgia.dziecięca.na stronę wwwZespół specjalistów Oddziału Chirurgii Dziecięcej przy współpracy ortopedów naszego szpitala po raz pierwszy wykonali trudny i wymagający zabieg stabilizacji młodzieńczego złuszczenia kości udowej u dziesięcioletniego pacjenta. Operacja się powiodła. Chłopiec po trzech dniach od zabiegu zaczął samodzielnie chodzić.

 

Młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej to bardzo rzadka choroba dotycząca wyłącznie dzieci, występująca u 2 na 100 000 pacjentów, której etiologia nie jest do końca wyjaśniona. Jedynym z udowodnionych czynników ryzyka jej wystąpienia jest nadwaga. Niewykluczone, że na jej powstanie mają wpływ również czynniki genetyczne i metaboliczne.

 

O tym, że dziesięcioletni Maksymilian z Radomia cierpi na to rzadkie schorzenie, okazało się dzięki specjalistom z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

 

- Maksymilian spadł z sanek. Zaczął narzekać na ból nogi. Kulał. Od pediatry dostaliśmy maść, ale niestety nie pomogła. W końcu trafiliśmy do chirurga dziecięcego. Po konsultacji z lekarzem, tego samego dnia syn poślizgnął się na lodzie i upadł. Nie mógł chodzić. Przyjechaliśmy do szpitala na Józefowie. Wykonano mojemu synowi niezbędne badania i okazało się, że ma złuszczenie głowy kości udowej i, że trzeba to zoperować. Myślę, że jak każda matka, bałam się o syna, o to, czy operacja się uda, czy wszystko będzie dobrze. Ale usłyszałam bardzo dobre opinie na temat kierownika i całego personelu oddziału chirurgii dziecięcej szpitala na Józefowie i zgodziłam się na operację Maksa. Wszystko się udało. Maksymilian już chodzi, na razie opierając się o chodzik, ale z każdym dniem będzie lepiej. Teraz czeka nas rehabilitacja, stała kontrola w poradni chirurgii dziecięcej i monitorowanie dalszego rozwoju Maksa. Jestem pełna uznania dla personelu oddziału chirurgii dziecięcej. Czuliśmy się zaopiekowani pod każdym względem. Jesteśmy im bardzo wdzięczni. Dziękujemy – zrelacjonowała Pani Sylwia, mama dziesięcioletniego Maksymiliana.

 

Ustabilizowanie takiego typu złamania wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego zabiegi przeprowadzane są zwykle w wysokospecjalistycznych oddziałach ortopedii dziecięcej. Dołączył do nich szpital na radomskim Józefowie, w którym działa jedyny w mieście i w regionie radomskim Oddział Chirurgii Dziecięcej. Najbliższe tego typu oddziały znajdują się w Warszawie czy w Kielcach.

 

- Złuszczenie to forma złamania, która wymaga leczenia operacyjnego. Polega ono stabilizacji głowy kości udowej poprzez wprowadzenie przez szyjkę kości udowej implantów, które mają za zadanie zahamowanie osuwania się głowy kości udowej z szyjki. Zabieg jest wymagający ze względu na wymiary kości udowej u małego pacjenta. Zespolenie złuszczenia wymaga precyzji. Operacja się powiodła – chłopiec po 3 dniach chodzi już samodzielnie. Ponieważ choroba dotyczy również drugiej kości udowej, mimo nieobecnych jeszcze objawów klinicznych, w najbliższym czasie przystąpimy do zabiegu po przeciwległej stronie. Kiedy kości pacjenta osiągną dojrzałość, czyli między 16 a 18 roku życia, czeka go kolejna operacja – wyjaśnia dr n. med. Rafał Ryśkiewicz, Kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej MSS w Radomiu.

 

Wyjątkowość tej operacji polega na tym, że MZGKU to rzadka choroba. Ale nie tylko - dotychczas nasi lekarze diagnozowali małych pacjentów pod kątem tego schorzenia i na operację wysyłali do innych placówek medycznych.- Wcześniej diagnozowaliśmy dzieci, u których występowało MZGKU i przekazywaliśmy je do innych ośrodków celem leczenia. Jednak teraz częściej będziemy podejmować się tego typu operacji na miejscu. W zespole chirurgów dziecięcych jest dwóch ortopedów, ponadto możemy liczyć na wsparcie kolegów z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i jednym z efektów tej współpracy jest choćby udana operacja Maksymiliana. Jak widać, stale podnosimy swoje kwalifikacje, unowocześniamy bazę sprzętową oraz współpracujemy z lekarzami pozostałych oddziałów zabiegowych tak, by jak najwięcej pacjentów leczyć u nas, na miejscu – zapewnia dr Ryśkiewicz.